top of page
kontakt7970

Stacje transformatorowe (TRAFO) czym są i czy warto je budować?


Stacje transformatorowe najczęściej znane jako stacje TRAFO lub trafostacje. W nich następuje zmiana parametrów prądu elektrycznego przy różnych poziomach napięć WN/SN/NN. Zaopatrzone są w transformatory obniżające, podwyższające oraz stabilizujące napięcie prądu elektrycznego. Zazwyczaj są ostatnim ogniem służącym do dostarczenia energii elektrycznej do przedsiębiorstw, jak i lokali prywatnych. Są niezbędną częścią sieci elektroenergetycznej. Informacje na temat ich działania oraz rodzajów przydatna będzie przede wszystkim dla przedsiębiorców, którzy rozważają zakup lub budowę takiej stacji.



Stacje transformatorowe — czym są?

Jak wspomnieliśmy we wstępie: stacja TRAFO odpowiedzialna jest za dystrybucję oraz podział energii elektrycznej. Zmiana parametrów prądu dostosowana jest do różnych poziomów napięć, a podstawowym wyposażeniem stacji TRAFO są transformator, rozdzielnie napięcia średniego, niskiego, a także urządzenie pomocnicze (uzależnione od struktury stacji). Dodatkowo można ją wyposażyć w np. zasilacz awaryjny (UPS), baterię kondensatorów, tablice z licznikami czy inne potrzebne urządzenia. Sama stacja może być zasilana z linii kablowej lub napowietrznej. Warto zwrócić uwagę, że w stacji nie dochodzi do zmiany na prąd stały.


Transformator umożliwia zmianę napięcia przemiennego w kierunkach: ze średniego (np. 20 kV, 15 kV) na niskie (400 V) i odwrotnie. Zmiana ta odbywa się dzięki indukcji funkcjonującej między dwoma obwodami przy zachowaniu pierwotnej częstotliwości. Rozdzielnia elektryczna pozwala na bezpieczne łączenie, przerywanie, a także rozdział obwodów elektrycznych.


Stacje transformatorowe — do czego służą ?

Dwóm celom. Pierwszy to zmiana napięcia, drugi wydzielenie energii i dostarczenie jej do końcowego odbiorcy. Zadania te wiążą się ze sposobem wytwarzania energii oraz metodą jej przesyłem, oraz wymaganym poziomem napięcia, które zasili wszystkie urządzenia znajdujące się u klienta końcowego. Poniżej przedstawiamy etapy, w jakich energia elektryczna dociera do odbiorców , a także rolę stacji TRAFO w tym procesie:

  1. Energia elektryczna wytwarzana w elektrowniach, przesyłana jest do odbiorców przy wykorzystaniu sieci najwyższego (od 220 do 400kV) oraz wysokiego napięcia (110kV).

  2. Stacje transformatorowe WN/SN mają za zadanie, obniżyć napięcie do średniego napięcia (od 10 do 30kV), które stosuje się w lokalnych liniach rozdzielczych lub przez odbiorców SN do bezpośredniego zasilania maszyn dużego zapotrzebowania na moc.

  3. Stacje transformatorowe SN/NN w nich obniżane jest napięcie do niskiego. Ta zmiana powala na przesyłanie energii elektrycznej do odbiorców końcowych.

Stacje transformatorowe — podział.

Stacje transformatorowe możemy podzielić na 4 główne typy:

  1. Trafostacje słupowe — stacje transformatorowe napowietrzne najczęstsze zastosowanie zasilanie odbiorców z terenów wiejskich oraz mało-osiedlowych z sieci kablowej SN lub napowietrznej. Instalacje tą widać na specjalnie do tego celu przygotowanych słupach betonowych i żelbetonowych.

  2. Trafostacje wnętrzowe — podobnie stosuje się je dla terenów wiejskich oraz mało osiedlowych jak poprzedni rodzaj stacje słupowe. Jednak znajdują się wewnątrz budynków mieszkalnych, usługowych lub biurowych. Dostosowuje się je do wymagań budynku oraz instaluje się je w specjalnie do tego przeznaczonych i przygotowanych pomieszczeniach.

  3. Trafostacje kontenerowe — to kompletne urządzenia elektryczne w ich wnętrzu znajdują się niezbędne elementy potrzebne do prawidłowego funkcjonowania takie jak transformator, rozdzielnie SN/NN czy instalacje wewnętrzne. Ich obsługa może być realizowana w dwu torowy sposób: zewnętrzny oraz wewnętrzny z korytarzem obsługi.

  4. Trafostacje mobilne — zgodnie z nazwą skonstruowane w taki sposób, aby szybko i sprawnie można je było przetransportować na wybrane miejsce. Ich wyposażenie nie różni się od standardowych stacji trafo, a dodatkowo posiada elementy ułatwiające ich transport.


Stacje transformatorowe — gdzie można spotkać?

Podstawowym miejscem zastosowania stacji jest Krajowy System Elektroenergetyczny, jednak ich zastosowanie jest szersze, gdyż można je spotkać w:

  • Zakładach przemysłowych i wydobywczych,

  • OZE (odnawialne źródła energii),

  • Placach budowy ( zazwyczaj stacje mobilne),

  • Wyznaczonych miejscach przy stacjach tramwajowych i kolejowych.

Stacje transformatorowe sprawdzą się w zasadzie w każdym miejscu przemysłowym, jednak ważne jest, by przy tym odpowiednio dobrać rodzaj stacji. Sprawdzić jakie warunki sieci elektroenergetycznej mogą występować w tym miejscu w niedalekiej przyszłości i odpowiednio je rozplanować.



Stacje transformatorowe — kiedy wato ją wybudować?

Biorąc pod uwagę budowę własnej stacji TRAFO, warto przeanalizować kilka czynników, które mają wpływ na opłacalność tej inwestycji.


Jeżeli jesteś w sytuacji, w której operator systemu dystrybucji nie zapewnia szybkiego przyłącza lub uniemożliwia zwiększenie mocy, wtedy takie rozwiązanie będzie ne tylko korzystne, ale i racjonalne.


W przypadku, gdy zużycie energii w danym zakładzie np. przemysłowym, wydobywczym jest duże, wynosi co najmniej kilkaset MWh w ciągu okresu rozliczeniowego. W takiej sytuacji budowa stacji TRAFO sprawi, że znacząco obniży się cena dystrybucji energii, a także umożliwi nam to zwiększenie mocy do optymalnej wartości.


Stacje transformatorowe — jak dobrać do swoich potrzeb?

Warto wziąć pod uwagę kilka niezbędnych czynników. Zwróć uwagę na warunki sieci elektroenergetycznej w miejscu przewidywanej budowy stacji TRAFO, czyli:

  1. Trzeba określić pobór mocy czynnej oraz biernej.

  2. Przeanalizować, jakie może być obciążenie.

  3. Ilość przyszłych odbiorców.

  4. Trzeba wziąć też pod uwagę ewentualne ryzyka wystąpienia zwarcia.


Po określeniu tych zmiennych można śmiało określić liczbę niezbędnych transformatorów, a także parametry znamionowe stacji, inne potrzebne komponenty oraz wyposażenie.

Comments


bottom of page