top of page
kontakt7970

Protokół odbioru/przeglądu instalacji elektrycznej — co warto wiedzieć?

Zaktualizowano: 3 mar 2023

W internecie można znaleźć wiele informacji na temat przeglądowi odbiorów instalacji elektrycznych, niestety znalezienie wiarygodnych informacji na temat samego dokumentu, może być utrudnione. W tym artykule zebraliśmy wszystkie potrzebne informacje dotyczące: protokołu przeglądu/ odbioru instalacji elektrycznej.

Spis treści:


Miernik prądu na rysynku technicznym

Protokół przeglądu instalacji elektrycznej

Jest to dokument prawny potwierdzający faktyczny stan instalacji elektrycznej, sieci lub urządzenia wynikający z jej przeglądu.


Celem przeglądu jest sprawdzenie, czy dana rzecz nadaje się do bezpiecznego użytkowania. Jak powinien być przeprowadzony? Zaczynamy od:

  1. Oględzin instalacji elektrycznej — według standardów SEP oględziny umożliwiają rozróżnienie czy zainstalowana instalacja elektryczna spełnia odpowiednie normy bezpieczeństwa. Ewentualnie sprawdza, czy sposób zainstalowanego wyposażenia nie kłóci się z instrukcją wytwórcy. Jeżeli wszystko jest w porządku, przechodzimy do drugiego kroku.

  2. Próby i Pomiary kontrolne — dokonujemy pomiarów przy użyciu specjalistycznej aparatury pomiarowej.

Protokół pomiarów elektrycznych powinien zawierać wynik oględzin w postaci opisu, a nawet rysunków. Dlaczego? Ponieważ jest to niezbędne dla kolejnego przeglądu do porównania z obecnym stanem. Istotne jest również w przypadku gdy doszło do wypadku, wtedy łatwiej jest ustalić jego przyczynę.


W trakcie przeglądów okresowych osoba odpowiedzialna za pomiary musi się dowiedzieć, gdzie znajdują się gniazda, ma do wyboru uzyskanie informacji:

  • od użytkownika — nie zawsze będzie to właściciel nieruchomości czy sprzętu,

  • albo za pomocą zmysłów – najczęściej wzroku.

UWAGA! Może się zdarzyć, że zostanie pominięty jeden lub więcej punktów, bo użytkownik o nich nie wiedział albo zapomniał (ukryte np. za meblami), a elektryk po prostu ich nie znalazł (nie zauważył).

Co powinno być podane w protokole i dlaczego?

Jeżeli protokół został uzupełniony jedynie maksymalnymi wynikami pomiarów impedancji pętli zwarcia (IPZ) - dla każdego z obwodów. W rzeczywistości podczas pomiarów jeden lub wiele punkt zostało pominiętych, a dojdzie do śmiertelnego wypadku. Wtedy całą odpowiedzialność ponosi osoba, która się podpisała pod protokołem.



Dlatego też inspekcję trzeba wykonać starannie. Sam dokument powinien zawierać opisane wszystkie wyniki — oględzin, prób i pomiarów. Trzeba pamiętać, o zaznaczeniu czego one dotyczą, bo sam numer gniazda czy obwodu to za mało.


W rzeczywistości wykonanie dobrze rysunki z rozmieszczeniem punktów, zabezpieczeń i itp. chronią nie tylko przed odpowiedzialnością karną, ale również przed wypadkiem. Dzięki dobrym praktykom w czasie pomiarów może się okazać, że któryś z punktów został przypadkowo pominięty — może to zapobiec ewentualnej tragedii.

UWAGA! Jeśli zostanie udowodnione, że dokument został sfałszowany, czyli podpisała go osoba bez uprawnień, lub wypełniony został niezgodnie z prawdą — grozi odpowiedzialność karna — na podstawie Art. 270. Kodeksu karnego. Każdy, kto się jej dopuści, podlega karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat plus grzywna.


Zgodnie z normami protokół przeglądu zarówno roczny, jak i ten pięcioletni, powinien zawierać listę osprzętu, jaki posiada instalacja czy sama rozdzielnica. Co powinien zawierać informacje o:

  • zabezpieczeniach,

  • liczbie faz,

  • czy jest osprzęt kontrolno-pomiarowy — np. rejestrator jakości energii bądź lampka sygnalizacyjna.


Zmiany w instalacji = zmiany w protokole


Warto wiedzieć, kiedy należy sprawdzać instalacje elektryczne. Pomiary elektryczne zaleca się wykonywać w każdej naprawianej, nowej lub zmienianej instalacji — zanim zostanie oddana użytku. Nawet najmniejsza zmiana w obwodzie jest powodem, dla którego trzeba powtórzyć przegląd wraz z pomiarami IPZ. Nawet wymiana czy przeniesienie gniazda stanowi wskazane do ponownych pomiarów.

Przykład:

Wymiana WLZ-ów (wewnętrzna linia zasilająca) w blokach — wiąże się z wykonaniem pomiarów w każdym lokalu w budynku. Dlaczego? Ponieważ może się okazać, że w jednym, a może i we wszystkich lokalach instalacja przestała być bezpieczna. Jeżeli nie zrobi się tego przeglądu, takie zaniedbanie może wyjść na jaw podczas wyjaśniania okoliczności wypadku.

Podpis i numer uprawnień

Po wykonanej pracy uzupełnieniu dokumentu czeka nas wykonanie ważnej rzeczy, a mianowicie podpis wraz z podaniem numerów uprawnień. W praktyce — wystarczy podpis i numer uprawnień osoby, która weryfikuje przegląd.


UWAGA! Protokół odbioru instalacji elektrycznej to końcowy dokument potwierdzający poprawność wykonania instalacji. Podpisać go może wyłącznie osoba, dysponująca odpowiednim certyfikatem kwalifikacyjnym grupy G1.

G1 Dozór

Dedykowany jest dla osób na stanowiskach kierowniczych, właścicieli firm, nadzorujących pracę innych oraz dla pracowników technicznych sprawujących nadzór nad: eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci.

Z tymi uprawnieniami w zakresie kontrolno-pomiarowym, można dokonywać przeglądu stanu technicznego instalacji i podpisywać protokoły badań.


Co pomienień zawierać prawidłowy protokół odbioru instalacji elektrycznej ?

Nie ma sztywnej reguły, jak ma wyglądać taki dokument. Dlatego wiele firm, czy sami elektrycy często korzystają z gotowych wzorów lub specjalnych programów generujących protokoły odbioru instalacji elektrycznej. Poniżej elementy, które powinny być zawarte w tym dokumencie:

  • data i miejsce sporządzania protokołu,

  • dane odbiorcy,

  • dane osoby/ firmy wypełniającej protokół,

  • dane lokalu, w którym dokonano odbioru instalacji,

  • informacje o założonych plombach,

  • dane o liczniku energii elektrycznej,

  • ilość punktów elektrycznych zamontowanych w budynku,

  • zgodność lokalizacji punktów z projektem instalacji elektrycznej,

  • rodzaj, materiał i przekrój przyłącza,

  • moc zainstalowanych odbiorników elektrycznych — jeżeli takie są,

  • wykaz użytych zabezpieczeń topikowych,

  • wyniki kontroli z ewentualnym wskazaniem usunięcia usterek,

  • opis usterek wraz z terminem naprawy,

  • podpisy użytkownika instalacji i osoby kontrolującej wraz z pieczątką.

Prawidłowe wykonanie pomiarów rezystancji izolacji i oględzin (sprawdzanie ciągłości przewodów ochronnych) instalacji elektrycznej ma wielki wpływ na bezpieczeństwo, dlatego jest niezbędny.

Co za tym idzie prawidłowe wypełnienie dokumentów może chronić i nas przed nieprzyjemnymi konsekwencjami prawnymi.

Elektryk z miernikem prądu i  protokołem w dłoni .

Commentaires


bottom of page