top of page
kontakt7970

Jak są oznaczone przewody elektryczne?

W sklepach elektrycznych czy instalacjach elektrycznych umieszczonych w budynkach można znaleźć kable w różnych kolorach i o różnych symbolach wybitych na zewnętrznej izolacji. Aby, wiedzieć jak je poprawnie podłączyć warto wiedzieć, jakie jest przeznaczenie danego kabla.


Schemat instalacji elektrycznej jest integralnym elementem każdego budynku. Zazwyczaj jego przygotowaniem i realizacją zajmują się fachowcy – elektrycy itp. Dzięki, znajomości podstawowych oznaczeń, chociażby kolorów przewodów elektrycznych, będziesz mógł rozpoznać, które kable, do czego służą, na przykład czy są to kable do podłączenia oświetlenia, urządzeń elektrycznych czy też domofonu.


Rodzaje przewodów elektrycznych



Kable dzielimy na jedno lub wielożyłowe w zależności od tego ile żył się w przewodzie znajduje. Żyły wypełniające kabel zazwyczaj są zrobione z miedzi lub aluminium. Istnieją różne klasyfikacje wyznaczające rodzaje przewodów elektrycznych.

Teraz omówimy podział ze względu na funkcjonalność, jaką w instalacji elektrycznej pełni dany kabel:

  • Przewód ochronny (oznaczony PE) - jego cel to ochrona przed porażeniem prądem. Pełni funkcję uziemiającą lub wyrównawczą. Kabel zawsze jest żółto-zielony.

  • Przewód fazowy (oznaczony L) - Zazwyczaj znajduje się pod napięciem fazowym. Służy do przesyłania energii elektrycznej. W sieci trójfazowej przewody liniowe do oznaczenia dodaje się cyfry: L1, L2 i L3. Kolor izolacji w przypadku tego kabla może się różnić, najczęściej są to kolory – czarny, brązowy, szary czasami czerwony.

  • Przewód neutralny (oznaczony N) - połączony z punktem neutralnym w sieci elektroenergetycznej. Zawsze jest to jasnoniebieski kabel.

  • Przewód odgromowy – zazwyczaj nie jest pod napięciem, występuje tylko w liniach wysokiego napięcia. Jego zadanie to ochrona przed bezpośrednimi wyładowaniami atmosferycznymi na liniach wysokiego napięcia.


Kolory przewodów elektrycznych — co oznaczają?


Kolory oznaczenia umożliwiają wykorzystywanie w instalacjach odpowiednich kabli. Należy je interpretować uniwersalnie:


  • Kolor czarny, szary lub brązowy (L) - jak już wcześniej nadmienialiśmy, jest to przewód będący pod napięciem fazowym. Podłączenie go w miejsce przewodu PE, grozi porażeniem prądem.

  • Kolor żółto-zielony (PE) – chroni przed porażeniem elektrycznym. Równoważy potencjały elektryczne (przewód wyrównawczy) lub połączenie głównego zacisku z uziomem (przewód uziemiający).

  • Kolor niebieski (N) – przewód neutralny często zwany „zero roboczy” lub „zerowy” – przewód ten służy do przesyłania energii elektrycznej – łączy się z punktem neutralnym sieci. W automatyce, szczególnie w obwodach siłowych może przesyłać również prąd zmienny lub stały. W obwodach niskonapięciowych oznacza ujemny przewód zasilania.

  • Kolor żółto-zielony z niebieskim zabarwieniem (PEN) może też występować w kolorystyce niebieski z żółto-zielonym zabarwieniem na końcu przewodu – jest to kabel łączący funkcje przewodu neutralnego (N) oraz przewodu ochronnego (PE).

  • Kolor biały (N) – w instalacjach starego typu oznaczał przewód neutralny.

  • Kolor ciemnoniebieski lub granatowy – jest to ujemny przewód zasilania w obwodach niskonapięciowych. W automatyce wykorzystywany jest do przesyłania prądu stałego w obwodach sterujących, niezależnie od biegunowości czy do oznaczania żyły kierunkowej.

  • Kolor czerwony (L) – w starych instalacjach elektrycznych przewód ten oznaczał fazę. Oznacza on dodatni przewód zasilający w obwodach niskonapięciowych. W automatyce przewodzi prąd przemienny w obwodach sterujących.

  • Kolor pomarańczowy – używany czasem, jako przewód fazowy (L).

Kolory izolacji nie powinny być zmieniane, w innym wypadku mogłoby to wprowadzić w błąd instalatorów (elektryków z uprawnieniami) i doprowadzić do poważnych wypadków. Definicje i kolorystyka okablowania elektrycznego zostały zdefiniowane w dokumencie unijnym HD 308 S2:2001. można znaleźć tam szczegółowy opis i identyfikację żył czy oznaczeń przewodów elektrycznych na schematach.


W Polsce odpowiednikiem unijnego dokumentu jest wydana w 2007 roku norma PN-HD 308 S2:2007 (ze statusem Polskiej Normy). Jej zastosowanie odnosi się zarówno do instalacji elektrycznych, układów rozdzielczych, przewodów sznurowych oraz odbiorników ruchomych.


Jednak jak nadmieniliśmy wcześniej, oznaczenia kolorów przewodów na schematach elektrycznych starszej generacji mogą różnić się od tych, które wykorzystywane są obecnie.


Zwróć również uwagę, że izolacja zewnętrzna, otaczająca żyły w przewodzie elektrycznym, zwykle ma biały kolor (jak widać na zdjęciu powyżej), a dopiero izolacje wewnętrzne różnią się kolorystyką.





Comments


bottom of page