top of page
kontakt7970

Czym jest elektryka/automatyka przemysłowa?

Elektryka przemysłowa to dziedzina inżynierii elektrycznej - jej głównym zadaniem jest automatyzacja procesów produkcyjnych. W naszych czasach coraz więcej procesów produkcyjnych jest poddawanych automatyzacji, co minimalizuje koszty produkcji, zwiększa wydajność oraz ma znaczny wpływ na poprawę jakości produktów. To właśnie dzięki automatyzacji procesów produkcji, wiele zakładów pracy cieszy się wydajną prawie bezawaryjną pracą.


Czym jest elektryka przemysłowa?

Elektryka przemysłowa opiera się na działaniu inżynierii, która zajmuje się sterowaniem różnymi procesami z minimalnym udziałem człowieka lub nawet całkowitym jego wykluczeniu. Wówczas układ sterujący lub komputer przemysłowy przejmuje nad procesami pełną kontrolę.


Można powiedzieć, że automatyka przemysłowa to połączenie w jeden, sprawnie działający system elementów wykonawczych maszyny bądź linii produkcyjnych. Żeby to lepiej unaocznić kilka przykładów: napędy, serwo napędy, silniki, elektrozawory pneumatyczne i hydrauliczne, pompy itp. System ten mogą tworzyć również elementy kontrolno-pomiarowe takie jak np. inicjatory, czujniki, urządzenia pomiarowe i systemy wizyjne. Układ sterujący (przekaźnik programowalny, PLC) lub komputer przemysłowy czuwa nad całością. Warto tutaj zwrócić uwagę, że układem można sterować z panelu operatorskiego dotykowego lub tradycyjnego poprzez system komunikacji.


Automatyka przemysłowa — główne zadania

Pomoc w dostarczaniu danych na temat awarii, usterek, odrzutów, czy też problemów z połączeniami lub szybkością pracy maszyn. Robotyzacja produkcji wpływa korzystnie na wydajność pracy oraz jakość produktów przedsiębiorstwa.

Elektryka przemysłowa jest szczególnie potrzebana gdy nowoczesne zakłady produkcyjne potrzebują do optymalnego funkcjonowania — maszyn, robotów i innych automatycznie sterowanych urządzeń, które pozwolą im szybko i sprawnie wyprodukować jak największą ilość użytecznego towaru. Co ważne, wszystkie maszyny np. na lince produkcyjnej; muszą współgrać z zaawansowanym oprogramowaniem, tworząc tym samym spójny i kompatybilny system, który będzie przekazywał potrzebne dane, przydatne do analizy procesów produkcyjnych oraz bieżącej kontroli.


Zalety automatyki przemysłowej


Podstawową zaletą automatyki jest automatyzacja w obszarze kontroli, jej wpływ widać zarówno w procesie usprawnienia produkcyjnego, jak i przekłada się na komfort, a także bezpieczeństwo pracowników. Warto zauważyć, że zautomatyzowanie procesu chroni produkty przed defektami, a dobrze dopasowana automatyzacja cechuje się nie tylko powtarzalnością, ale i wysoką jakością. Co pozytywnie wpływa na minimalizacje strat dla przedsiębiorstwa, które ją zastosuje.

Gwarancja bezpieczeństwa procesu produkcyjnego możliwa jest dzięki etapowi nadzorowania pracy linii produkcyjnej. Zazwyczaj na linię nadzorującą składa się: włącznik bezpieczeństwa, system alarmowy oraz termostat. Gdy dochodzi do awarii, system może w ułamku sekundy wstrzymać cały proces produkcyjny, nie narażając przy tym firmy na straty. Proces ruszy dopiero wtedy, gdy parametry wrócą do normy (najczęściej po restarcie maszyn i sprawdzeniu, czy wszystko działa prawidłowo przez wyznaczone osoby).

Kwintesencja procesów automatyzacji to wiele skomplikowanych i zależne od siebie, pośrednio czy też bezpośrednio procesów. Automatyka oparta jest przede wszystkim na procesie produkcyjnym, w skład którego wchodzą urządzenia wielofunkcyjne. Ich zadaniem jest usprawnianie linii produkcyjnych. Dzięki nim proces staje się znacznie bardziej efektywny.



Kto zajmuje się elektryką przemysłową?


Firmy takie jak Craft21, zatrudniające specjalistów, którzy zajmują się elektryką przemysłową, zorientowane są przede wszystkim na wykonywaniu usług z zakresu szeroko pojętego montażu elektrycznego i mechanicznego.


Świadczą usługi związane z selekcją, projektowaniem czy instalacją systemów z różnych dziedzin techniki napędowej. Na przykład może tyczyć się to układów rozruchowych, falowniki czy podajników taśmowych. Elektrycy przemysłowi tworzą również trasy kablowe, przeciski i przepusty.


Więc elektryka przemysłowa zajmuje się automatyzacją procesów wytwórczych oraz technologicznych. Automatyka przemysłowa jako poddziedzina automatyki, czyli działu inżynierii, który odpowiada za sterowanie rozmaitymi procesami z minimalnym udziałem człowieka, lub też bez jego udziału. Inaczej mówiąc, zadaniem automatyki przemysłowej to sterowanie pracą maszyn, które są wykorzystywane na liniach montażowych na przykład w fabrykach.



Comments


bottom of page